Programme
Monday, September 3 - CoSMoS
- 09:00 - 13:30 Registration CoSMoS
- 13:30 Registration
- 17:00 Opening + Invited talk
René DOURSAT - Advances in Embryomorphic Engineering. - 18:30 - 20:00 Welcoming reception (conference building)
Tuesday, September 4
- 09:00 - 10:00 Tutorial on Spatial Computing in MGS by Jean-Louis Giavitto.
- 10:00 - 10:35 Distributed execution of automata networks on a computing medium: introducing IfAny machines.
Frederic Gruau and Luidnel Maignan - 10:35 - 10:50 Pause
- 10:50 - 11:20 String Matching with Involutions.
Cristian Grozea, Florin Manea, Mike Müller and Dirk Nowotka - 11:25 - 12:25 Cristian CALUDE - Inductive Complexity of P versus NP Problem.
- 12:25 Lunch
- 14:00 - 15:00 Jack LUTZ - Reasoning As Though.
- 15:00 - 15:35 Symbol Representations in Evolving Droplet Computers.
Gerd Gruenert, Gabi Escuela and Peter Dittrich - 15:35 - 16:10 Genome Parameters as Information to Forecast Emergent Developmental Behaviors.
Stefano Nichele and Gunnar Tufte - 16:10 - 16:25 Pause
- 16:25 - 17:00 Heterotic computing examples with optics, bacteria, and chemicals.
Susan Stepney, Samson Abramsky, Matthias Bechmann, Jerzy Gorecki, Viv Kendon, Thomas J. Naughton, Mario J. Perez-Jimenez, Francisco J. Romero-Campero and Angelika Sebald
Alan Turing Centenary Talk - Open talk
17:15 - 18:15 Gilles DOWEK - A Two-Dimensional Programming Language for Two-Dimensional Data. [abstract]
This talk will take place at Le Bouillon (tram station Parc Floral).
This talk will take place at Le Bouillon (tram station Parc Floral).
Wednesday, September 5
- 08:30 - 09:30 Tutorial on Self-Assembling Systems by Matthew PATITZ.
- 09:30 - 10:30 Tutorial on Spatial Computing in MGS by Jean-Louis Giavitto.
- 10:30 - 10:45 Pause
- 10:45 - 11:45 Paola BONIZZONI - The Holy Grail: Finding the Genetic Bases of Phenotypic Characters.
- 11:45 - 13:30 Lunch + Conference picture
- 13:30 Social event
- 20:00 Conference dinner
Thursday, September 6 - BioChemIT
- 08:30 - 09:30 Tutorial on Self-Assembling Systems by Matthew PATITZ.
- 09:30 - 10:30 Jean-Louis Giavitto - Spatial Computing in MGS.
- 10:30 - 10:45 Pause
- 10:45 - 11:20 Lower Bounds on the Complexity of the Wavelength-Based Machine.
Sama Goliaei and Mohammad-Hadi Foroughmand-Araabi - 11:20 - 11:55 Tractional Motion Machines: tangent-managing planar mechanisms as analog computers and educational artifacts.
Pietro Milici - 11:55 Lunch
- 13:30 - 14:05 Business meeting.
- 14:05 - 14:40 Inductive Complexity of Goodstein's Theorem.
Joachim Hertel - 14:40 - 15:15 Reliable Node Placement in Wireless Sensor Networks using Cellular Automata.
Sami Torbey and Selim G. Akl - 15:15 - 15:30 Pause
- 15:30 - 16:05 Robust Evaluation of Expressions by Distributed Virtual Machines.
Lance Williams - 16:05 - 17:05 Marco DORIGO - Swarm robotics: An Overview of the Swarm-bots and Swarmanoid Experiments
- 17:05 Poster session
- 17:05 Presentation of the
european call for projects about unconventional computation.
B. Marquez-Garrido
Friday, September 7 - IPCN and FounQI
- 09:00 - 10:00 Tutorial on Self-Assembling Systems by Matthew PATITZ.
- 10:00 - 10:35 Towards a biomolecular learning machine.
Matthew R. Lakin, Amanda Minnich, Terran Lane and Darko Stefanovic - 10:35 - 10:50 Pause
- 10:50 - 11:20 P Systems with Minimal Left and Right Insertion and Deletion.
Rudolf Freund, Yurii Rogozhin and Sergey Verlan - 11:25 - 11:50 General Topologies and P Systems.
Erzsébet Csuhaj-Varjú, Marian Gheorghe and Mike Stannett - 11:50 Lunch
- 13:30 - 14:30 Maurice MARGENSTERN - Universality and the halting problem for cellular automata in hyperbolic spaces: the side of the halting problem
- 14:40 Closing